След като усвоите основите, вие и вашият естетик можете да персонализирате рутина за вашия конкретен тип кожа и проблеми. Това ще определи типа продукт, който избирате за всяка стъпка от вашата рутинна грижа за кожата.
Типове кожа
Типовете кожа се определят от генетиката. Вашите гени определят количеството масло, което произвеждат вашите мастни жлези, размера на порите и структурата на кожата ви. Всеки от тези фактори допринася за цялостната сухота или омазняване на вашия тен. Въпреки че вашият тип кожа не може да бъде променен, той може лесно да се управлява с подходяща грижа за кожата.
Типовете кожа обикновено попадат в един от петте варианта:
Тест за тип кожа
Не сте сигурни за вашия тип кожа ? Този тест за тип кожа е лесен начин да определите дали имате нормална, суха, мазна, комбинирана или чувствителна кожа.
Нормална кожа
„Нормалната“ кожа е най-добре описана като добре балансирана. Има равномерна влага и хидратация и еднаква текстура, с малки пори и без видими проблемни зони. Тези с нормален тип кожа може да изпитат от време на време сухота или омазняване, както и странно обрив. Като цяло нормалната кожа изглежда и се чувства здрава, но може да изпита лека сухота или омазняване, както и случайно обрив, особено когато е изложена на стрес от околната среда.
Поради тази причина нормалната рутинна грижа за кожата трябва да се фокусира върху поддържането на кожата здрава и защитена. В допълнение към укрепването на кожата с антиоксиданти, направете малки корекции в рутината си в зависимост от притесненията и условията в момента. По време на периоди на сухота избирайте продукти, насочени към суха кожа; за омазняване и/или пъпки изберете продукти, които ще балансират тена ви и ще насочат петната.
Суха кожа
Сухата кожа произвежда по-малко мазнина от нормалния тен. На този тип кожа липсват липидите, необходими за задържане на влагата и поддържане на кожата мека и еластична. Кожата е суха и опъната, а по бузите, брадичката и челото понякога се появяват люспи. Хората със суха кожа често имат почти невидими пори и могат да покажат по-изпъкнали фини линии около контура на очите и устните.
Важно е да използвате продукти, богати на влага, като почистващи масла или кремове и ежедневни овлажнители, за да подхранвате кожата през целия ден, както и богат нощен крем за възстановяване на кожата, докато спите. Седмичните овлажняващи маски също се препоръчват за изглаждане и омекотяване на кожата, както и за намаляване на появата на фини линии и бръчки.
Мазна кожа
За разлика от сухата кожа, мазната кожа има свръхактивни мастни жлези, които произвеждат излишък от себум. Докато себумът е необходим за омазняване на кожата и запазване на нейната бариера срещу влага непокътната, свръхпроизводството може да доведе до мазен тен, който има видими пори и е предразположен към петна и дефекти. Фините линии и бръчки не се виждат толкова лесно при този тип кожа, но тя трябва да се поддържа, за да се предотврати появата на пъпки и да се контролира лъщенето.
Целта на рутинната грижа за мазна кожа е да се контролира излишното омазняване и да се поддържа хидратацията на кожата. Когато е дехидратирана, кожата ще реагира, като произвежда повече мазнина; можете да противодействате на тази активност, като хидратирате кожата с лек овлажнител, съдържащ овлажнители като ботаническа хиалуронова киселина. Също така, помислете за добавяне на масло за почистване към вашата рутинна грижа за кожата. Въпреки че може да изглежда нелогично, маслото в почистващия препарат ще привлече излишния себум, позволявайки ви да го изплакнете, без да оголвате кожата си.
Комбинирана кожа
Комбинираната кожа се характеризира с неравномерно отделяне на мазнина и не изглежда нито прекалено суха, нито мазна. С по-активни мастни жлези в Т-зоната и по-малко активни жлези другаде, комбинираната кожа ще има тенденция към омазняване на челото, челюстта и носа и сухота по бузите, линията на челюстта и линията на косата.
Най-добрият подход за комбинирана грижа за кожата често е да се разделя и владее, като се третират различни части на лицето с различни продукти и техники. Сутрин нежно пенливо измиващо средство ще абсорбира излишната мазнина. През нощта почистващ препарат на кремообразна основа ще възстанови загубената влага. Мулти-маскирането може да бъде изключително полезно за комбинирана кожа. Тази техника за грижа за кожата включва прилагане на две или повече маски за лице, като маска на основата на глина и маска на базата на крем, върху различни области на лицето, така че да се адресират множество проблеми наведнъж.
Чувствителна кожа
Чувствителната кожа е доста често срещана и според Американската академия по дерматология засяга 50% от хората. Този тип кожа има фини пори, лесно се дразни и е склонна към зачервяване. Често то ще реагира негативно на лошите навици на живот, промените в климата и времето, хормоналния дисбаланс и суровите козметични съставки.
Със своето голямо разнообразие от симптоми, чувствителната кожа не се проявява по един и същи начин при всички и нейната тежест и честота могат да варират. Като цяло чувствителната кожа трябва да се третира с нежни и успокояващи продукти за грижа за кожата, които ще излекуват кожата и ще облекчат симптомите. Изберете нежни пилинги за ексфолиране, без да обостряте чувствителността, и посегнете към успокояващи естествени и органични съставки като лайка и невен, за да успокоите реактивната кожа.
Кожни проблеми и състояния
Кожното безпокойство или състояние е различно от типа кожа по това, че не е генетично и може да се подобри с времето. Често симптомите се предизвикват от външни фактори като промени в климата, навици в начина на живот и фактори на околната среда. Кожните проблеми и състояния могат да бъдат неудобни, но правилните лечения с активни билкови съставки могат да доведат до невероятни резултати.
Често срещаните кожни проблеми и състояния включват:
Акне
До 80% от хората ще изпитат акне в даден момент от живота си. Това безпокойство може да засегне кожата на всяка възраст, от юноша до възрастен, и всеки тип кожа. Акнето се причинява от редица фактори , включително задръстване на порите, прекомерно производство на мазнини, хормонални колебания, бактерии и генетика. Добрата новина е, че тя може да бъде облекчена с течение на времето с ориентирана към резултати грижа за кожата, която поддържа кожата чиста и здрава.
Салициловата киселина и глината са две от най-добрите съставки за лечение на склонна към акне кожа и предотвратяване на бъдещи пробиви. Салициловата киселина е бета хидрокси киселина, която прониква дълбоко в порите, за да изчисти запушванията и да неутрализира бактериите, причиняващи акне. Глината работи като магнит, използвайки своите отрицателно заредени частици, за да издърпа положително заредените примеси от порите и повърхността на кожата.
За тези , които страдат от умерено до тежко акне, професионалните спа процедури могат да бъдат изключително полезни . Процедурите за лице против акне са дълбоко почистващи. Те използват пилинг на професионално ниво с висока концентрация на активни съставки за изчистване на натрупвания, както и екстракции от лицензиран естетик за изчистване на черни и бели точки.
Зачервяване
Понякога бъркана с акне, розацеята често се проявява като възпаление и зачервяване на носа, челото, скулите или брадичката. Възпалените капиляри по повърхността на кожата придават на кожата зачервен вид, петна или неравности. Въпреки че това състояние обикновено е генетично, някои фактори са известни, че го влошават, включително екстремни температури, алкохол и излагане на слънце.
В допълнение към избягването на задействащите фактори, можете да следвате рутинна грижа за чувствителната кожа , която включва нежни продукти без вредни химикали като добавени парабени, вазелин, минерални масла, пропилей гликол или натриев лаурил сулфат. Потърсете успокояващи съставки като лайка, невен и костилка, които лекуват и успокояват зачервяването.
Големи пори
Големите пори са друг често срещан проблем за кожата. Докато размерът на порите до голяма степен се определя от генетиката, натрупването на мъртви кожни клетки, загубата на еластичност и излишното производство на мазнини могат да доведат до тяхното разширяване и уголемяване. Големите пори често придружават мазна и смесена кожа, които страдат от свръхпродуктивни мастни жлези.
Редовното почистване и нежното ексфолиране са основни стъпки за големи пори . Тези действия премахват себума от повърхността на кожата и облекчават задръстването на порите, позволявайки на порите да се свият до нормалния си размер. Маските от глина и въглен също са полезни, като произвеждат нежно стягащо действие, което стяга и минимизира отварянето на порите.
Дехидратация
Дехидратираната кожа изпитва недостиг на вода. Хидратацията е от съществено значение, за да функционира кожата оптимално, а симптомите на дехидратация могат да включват сърбеж, чувствителност, тъпота и появата на фини линии и бръчки. Дехидратираната кожа може да бъде причинена от външни фактори, нездравословна диета или лош начин на живот, като всички те намаляват съдържанието на вода в кожата. Всички типове кожа – дори мазната – могат да страдат от дехидратация.
Един от най-добрите начини за възстановяване на дехидратираната кожа е да добавите продукти, съдържащи хиалуронова киселина, към вашата рутинна грижа за кожата. Продуктите, които съдържат хиалуронова киселина, поддържат кожата хидратирана, плътна и здрава. Тази съставка може да задържи хиляда пъти теглото си във вода, което я прави мощен овлажнител. Това означава, че хиалуроновата киселина извлича влагата от околната среда в кожата за повишена хидратация и тен, който е плътен, гладък и сияен.
Признаци на стареене
Основните признаци на стареене включват фини линии, бръчки и отпусната кожа, всеки от които е пряк резултат от процесите на стареене на тялото. С течение на времето производството на хиалуронова киселина, колаген и еластин се забавя, което води до загуба на обем, плътност и еластичност на кожата, предизвиквайки видимите признаци на стареене. Това естествено изчерпване представлява само десет процента от стареенето на кожата; останалите деветдесет процента се дължат на дългосрочно излагане на свободни радикали. Те причиняват оксидативен стрес, който уврежда кожните клетки и ускорява процеса на стареене.
Докато остаряването на тена е неизбежно, видимите ефекти могат да бъдат сведени до минимум с целенасочена рутинна грижа за кожата. Тъй като стареещата кожа също е склонна да бъде суха, препоръчваме да следвате рутинна грижа за суха кожа с няколко корекции. Серуми, масла и концентрати, съдържащи растителни пептиди, хиалуронова киселина и естествени алтернативи на ретинола, ще помогнат за плътна, повдигната и стегната кожа. Богатите на антиоксиданти продукти ще осигурят допълнителни ползи, като предпазват кожата и минимизират щетите, причинени от стреса на околната среда и свободните радикали.
Липса на твърдост
Допълнителен страничен ефект от стареенето е загубата на твърдост. С течение на времето мускулите на цялото тяло, включително лицето, могат да загубят своя тонус и еластичност. Тъй като мускулните влакна и еластинът започват да се удължават в резултат на стареенето, начина на живот и храненето, кожата може да започне да увисва. И тъй като няма сила и еластичност, губи способността си да отскочи обратно. Резултатът е увисване на веждите и клепачите, както и отпуснатост и пълнота (челюст) под бузите и челюстта.
Липсата на твърдост може да се лекува с целенасочена рутинна грижа за кожата, която подобрява стегнатостта и еластичността на кожата. Коригирайте рутината си за старееща кожа, за да включите маски за лице и овлажнители, които съдържат естествени стягащи агенти като бамбук. Техниките за масаж на лицето също могат да бъдат полезни за тонизиране на мускулите под кожата, като ги поддържат здрави и стегнати.
Хиперпигментация
Хиперпигментацията е един от водещите проблеми за кожата днес и се характеризира с появата на тъмни петна , лунички, белези или неравномерен тен на кожата. Това състояние се предизвиква от увеличаване на производството на меланин от меланоцитите на кожата, причинено от редица фактори, включително излагане на слънце, стрес, стареене, хормонални промени и следвъзпалителна пигментация. Хиперпигментацията може да засегне всеки тип кожа и варира в широки граници по тежест.
Това е едно от най-трудните кожни заболявания за лечение и изисква отдаденост и последователност с целенасочена рутинна грижа за кожата . Сертифицираният естетик Alicia Hawthorne съветва: „Търсете серуми и овлажнители, които съдържат съставки, които помагат за изсветляване и предотвратяване на пигментацията или подпомагат възстановяването на повърхността на кожата.“ Те включват костилкови култури и естествени алтернативи на хидрохинон, както и корен от женско биле, върбова кора, арбутин и цинков хиалуронат.
Повреда от слънцето
Излагането на ултравиолетови лъчи може да доведе до временно и дългосрочно увреждане на кожата. Едно от най-често срещаните състояния в резултат на излагане на слънце е незабавната дехидратация и болезненото, сърбящо зачервяване. С течение на времето натрупаното излагане може трайно да разтегне малките кръвоносни съдове, което води до червен и петнист тен. За да минимизирате и предотвратите отрицателните ефекти от излагането на слънце, поддържайте кожата защитена и хидратирана през цялата година. Нанасяйте ежедневно слънцезащитен крем със SPF или минерална пудра и предпазвайте тялото си от главата до петите с естествени слънцезащитни продукти за тяло. След излагане, попълнете загубената влага с дълбоко хидратиращи балсами и лосиони за тяло.
Тъпост
Мътната кожа се характеризира като кожа, която е загубила естествения си блясък. Изглежда уморено, пепеляво, без блясък, на петна или сухо - качества, дължащи се на определящи фактори.
Тези фактори включват избор на околната среда или начин на живот, като лоша диета, недостатъчно движение, сезонни промени или излагане на слънце. Един от най-ефективните начини за съживяване на уморената кожа е диета, богата на хранителни вещества и антиоксиданти, които могат да подобрят естествения блясък на кожата. По същия начин, добавянето на богати на антиоксиданти продукти към вашата рутинна грижа за кожата също може да подобри външния вид на матовия тен. Продуктите за грижа за кожата със суперплодови съставки, като мангостан, осигуряват уникални и мощни антиоксиданти, които придават на кожата по-сияен вид.
Тъпостта може да бъде причинена и от мъртви кожни клетки, които не отразяват равномерно светлината и водят до липса на блясък. Ексфолирането може да възроди естествения блясък на кожата, като нежно възстановява повърхността на кожата ви, като същевременно минимизира появата на пори. Тази стъпка за грижа за кожата премахва бариерата от мъртви клетки, запушващи кожата, и разкрива свежи нови клетки отдолу. Ако искате да разберете как да постигнете по-блестяща кожа, гледайте нашия водещ треньор по грижа за кожата, Натали Пергар, докато се гмурка дълбоко в идентифицирането на матовата кожа и най-добрите продукти, които да включите в рутината си.